O FARMĚ

Rodinný statek Morkovice SlížanyJsme malý rodinný statek který, leží asi vprostřed trasy Vyškova a Kroměříže. V malém městečku Morkovice-Slížany v místní části Slížany. Náš rodinný statek hospodaří na rozloze do 20 hektarů polí luk a pastvin v krásné krajině okraje Chřibských vrchů a Litenčické pahorkatiny. Náš statek, který se mám podařilo zakoupit v roce 2014 má velmi bohatou historii a samotné první zmínky o něm sahají až do konce 17 a začátku 18 století. Avšak od 90let 19 století spíše horší období, které vedlo až k tomu, že měl být zbourán a na jeho místě měly stát nové domy. Nám, pár nadšenců se podařilo statek odkoupit a část budov zachránit a postupně opravovat. Podařilo se nám i díky prostředkům EU ale především vlastních zdrojů na statku znovu postavit stáje a některé budovy dle toho, jak asi stávaly dříve.

Pohled na statekRekonstrukce celkového stavení probíhá dodnes, a ještě pár let potrvá. Avšak dnes na statku chováme koně, různou drůbež, prasata, a především český červenostrakatý skot, a to na produkci především mléka, které od letošního roku 2020 zpracováváme ve vlastní mlékárně. Máme na statku i zvířata, která se nám podařilo zachránit před jatky nebo z podmínek, které nebyly vhodné nebo se nehodila k dnešnímu businessu zemědělského podnikání, avšak pro nás jsou to členové našeho statku a snažíme se, aby byla šťastná a spokojená i třeba s vyšším nákladem na jejich život, který si sami nevybrali.

Mléčná produkceSnažíme se chovat k přírodě s úctou, a tak jak by si zasloužila. Nepoužíváme žádnou chemii, a to ani na polích ani v krmení pro zvířata a snažit dělat věci tak jak to dělali lidi dříve. Do budoucna bychom chtěli statek více zveřejnit a podělit se s vámi o vše co děláme co Vám můžeme nabídnout a trochu více se Vám přiblížit naší myšlenkou, a to třeba pořádáním různých akci s ukázkou naší práce. V současné době pro vás vyrábíme mléčné produkty od našich kraviček, které si můžete zakoupit a to: sýry, jogurty, tvarohové dezerty, pomazánky máslo a podobně. Všechny jsou bez konzervantů barviv a ostatních Eček.

Naše dobroty můžete zakoupit u nás v mlékarně, nebo také na různých farmářských trzích případně v některých jiných prodejnách zdravých výživ, farmářských obchůdků.

Můžete nás sledovat na Facebooku: Statek Slížany

Copyright © 2020 Statek Slížany. | Vytvořil: MPalán.cz

Projekt HŘÍBĚCÍ HORY